Vitamín B5 v potravinách – dejte si pozor na jednostranné diety

Možná ho znáte pod názvem kyselina pantothenová. Vitamín B5 v potravinách hraje důležitou roli pro naše zdraví. Vlivem nezdravé diety se o něj můžete zbytečně ochuzovat.

Vitamín B5 v potravinách – dejte si pozor na jednostranné diety

Proč nám vitamín B5 prospívá? 

Jako jiné vitamíny skupiny B se podílí na snížení míry únavy a vyčerpání. O něco komplikovanější je jeho další funkce: přispívá k normálnímu energetickému metabolismu. Ve zkratce řečeno má vliv na to, jak jsou v těle využity cukry, tuky a bílkoviny přijímané ze stravy. Vitamín B5 se obvykle doplňuje formou doplňků stravy, které obsahují i jiná Béčka – navzájem se podporují.

Nedostatek vitamínu B5 se proto může projevit slabostí a únavou. V krajních případech pálením nohou. Jedná se ale o projev velmi málo pravděpodobný. 

Vitamín B5 v potravinách – čemu se nevyhýbat?

I když najdeme vitamín B5 skoro ve všech potravinách, v některých je ho samozřejmě víc. V čem je vitamín B? Jsou to hlavně živočišné potraviny – vajíčka, játra, mléčné produkty, ale třeba také droždí. Jde o základní potraviny, které není radno dlouhodobě vynechávat z jídelníčku. Pokud je vám nabízena dieta, která je stavěna na vyloučení takových potravin, mějte se maximálně na pozoru. 

Žádná dlouhodobě udržitelná dieta by neměla zakazovat běžné potraviny. 

Pokud konzumujete rozumnou stravu a nevynecháváte zeleninu, ovoce, maso, mléko, vejce ani základní přílohy, nemusíte se nedostatku vitamínu B5 v potravinách obávat. 

Potřebujete zatočit s únavou? Vsaďte na Béčka!

A to nejen na vitamín B5. Existuje celá skupina vitamínů B a jsou prospěšné naší nervové soustavě. To má vliv na fyzické i duševní vyčerpání.

Protože vitamín B je rozpustný ve vodě, není tak složité ho získat z potravy, o to náročnější je udržet si ho v zásobě. Vitamíny rozpustné ve vodě totiž musíme obecně vzato doplňovat v rozumném množství pravidelně a dlouhodobě. Žádná koňská dávka nám od únavy bohužel nepomůže.

ŽenŠen Energy+ balení

ŽenŠen Energy+

Nejkoncentrovanější ženšen s důležitými vitamíny
Vyzkoušejte zdarma*

* platíte pouze poštovné a balné 49 Kč


Vaše komentáře

Vložte svůj komentář:

 • {{ myComment.createdAt }}

  {{ myComment.name }}:

  {{ myComment.text }}

 • {{ comment.createdAt }}

  {{ comment.name }}:

  {{comment.text}}

Vložte svůj komentář:

 • Přímo do Vaši poštovní schránky
 • 15 let zkušeností a znalostí
 • Vyvinuto a vyrobeno v Norsku

Máte otázky? Zavolejte nám

Po-Pá 08:00-16:00
Zákaznická linka
©2023 NaturaMed Pharmaceuticals s.r.o.
Odesílá se