Při výběru ženšenu je třeba myslet na to, že není ženšen jako ženšen. Liší se nejen vzhledem a místem původu, ale také složením. Který ženšen je nejlepší? Nejvyšší obsah zdraví prospěšných ginsenosidů má přitom ženšen pravý.
Ženšen pravý: Na zahradě ho nevypěstujete
To, co potřebujeme k podpoře našeho zdraví, si rádi vypěstujeme přímo doma na zahrádce. V případě ženšenu pravého jsme ale v České republice odkázáni na východní Asii. Ta je jediným místem, kde ženšen pravý přirozeně roste. Ženšen se odtud často dováží v podobě doplňků stravy, v nichž může být spojen s dalšími složkami podporujícími jeho účinek. Pokud byste se přesto pokusili vypěstovat si ženšen pravý doma, potom byste měli vědět, že potřebuje pravidelné střídání ročních období, dostatek srážek, úrodnou půdu a umístění v polostínu až stínu, chráněném před přímým slunečním světlem.
Léčivý kořen ženšenu pravého se sklízí až po několika letech. Při jeho pěstování je tedy potřeba dostatek trpělivosti.
Látky prospívající zdraví: ginsenosidy a další
Ženšen pravý je bohatý na aktivní látky, díky kterým má pozitivní vliv na naše zdraví. V první řadě se jedná o ginsenosidy, skupinu saponinů, která dostala svůj název právě díky tomu, že se nachází v ženšenu.
Ve skutečnosti rozpoznáváme více než 100 různých ginsenosidů, které mají mimo jiné protizánětlivé a antioxidační účinky a pomáhají podporovat neurologické funkce i imunitní systém.
Dále ženšen pravý obsahuje polysacharidy, polyacetylenové sloučeniny s protizánětlivými vlastnostmi, antioxidační peptidy, vitamíny C a B, minerální látky jako hořčík, zinek a železo nebo fenolové sloučeniny pomáhající chránit tělo před působením volných radikálů a před oxidačním stresem.
Ženšen pravý nejen pro spokojenost za dveřmi ložnice
Stejně jako si mnoho z nás spojuje zázvor s imunitou, v případě ženšenu pravého se často zdůrazňuje hlavně jeho příznivé působení na udržení normální sexuální funkce. Ve skutečnosti se jedná jen o jeden z osmi prokázaných účinků. Nenechte si uniknout tajemství ženšenu! Mezi další účinky patří:
- pozitivní vliv na vitalitu;
- schopnost pomoci při udržování bdělosti;
- příznivé působení na obranyschopnost a podpora imunitního systému;
- podpora fyzického výkonu;
- prospěšnost pro duševní a poznávací výkonnost a paměť;
- pomoc při udržování normální hladiny glukózy v krvi;
- podpora krevního oběhu.
Zdroj:
https://www.szpi.gov.cz/clanek/voditka-k-problematice-zdravotnich-a-vyzivovych-tvrzeni.aspx
Vaše komentáře
Vložte svůj komentář:
{{ myComment.name }}:
{{ myComment.text }}
{{ comment.name }}:
{{comment.text}}
Zákaznická podpora:
{{ reaction.text }}
Vložte svůj komentář: